Niewykonalność decyzji może uzasadniać stwierdzenie jej nieważności
Aby nastąpiło stwierdzenie nieważności decyzji, niewykonalność musi istnieć już w dniu wydania decyzji i mieć trwały charakter. Trwała niewykonalność ma miejsce wtedy, gdy czynności składające się na uprawnienia i obowiązki przewidziane w decyzji nie mogą zostać zrealizowane z przyczyn technicznych lub prawnych.
∑ Wykonanie obowiązku nałożonego na stronę decyzją jest bardzo utrudnione ze względów ekonomicznych. Czy można na tej podstawie uzyskać stwierdzenie nieważności decyzji?
Nie.
Zgodnie z art. 156 § 1 pkt 5 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.) jedną z podstaw stwierdzenia nieważności decyzji jest okoliczność, że decyzja była niewykonalna w dniu jej wydania i ta niewykonalność ma trwały charakter. Zgodnie z wyjaśnieniami zawartymi w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 3 grudnia 2008 r. (sygn. II SA/Gd 760/08, LEX nr 477241) stwierdzenie nieważności decyzji na podstawie tego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta