Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wyłączenie z parku terenu pod parking nie było konieczne

07 sierpnia 2018 | Dobra Administracja | Danuta Frey

Orzeczenie | Aby znieść formę ochrony przyrody w celu zapewnienia bezpieczeństwa powszechnego, musi występować zagrożenie dla wielu osób, albo zagrożenie w wielkich rozmiarach.

 

W 2014 r. w Zielonej Górze powstał zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Park Braniborski". Ustanowiła go Rada Miasta na około 24 ha. Zadeklarowała, że celem utworzenia zespołu jest „ochrona cennych biologicznie terenów w obrębie miasta, w szczególności także poprzez zachowanie walorów przyrodniczych naturalnego lasu".

Cztery lata później, kolejną uchwałą Rady Miasta z 30 stycznia 2018 r., zmniejszono obszar zespołu poprzez wyłączenie 0,5 ha. W efekcie Park zmniejszył się do 23 ha.

Uzasadniając uchwałę, stwierdzono, że ma ona na celu zapewnienie bezpieczeństwa powszechnego. W rzeczywistości pod tym enigmatycznym pojęciem kryły się wnioski różnych instytucji do prezydenta miasta o budowę parkingu.

Wojewoda nie zaakceptował uchwały

Wnioskodawcy wskazywali na niewystarczającą ilość miejsc parkingowych w okolicach ulic o dużym natężeniu ruchu, przy których skupiają się ważne instytucji publiczne, jak szkoła podstawowa, dom pomocy społecznej, kościół, czy Instytut Astronomii...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11122

Wydanie: 11122

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament