Skutki podatkowe zrzeczenia się odszkodowania za wywłaszczenie gruntu
Ponieważ Skarb Państwa zrzekł się odszkodowania, przeniesienie własności nieruchomości należy potraktować jako nieodpłatną dostawę towarów. A ponieważ przy nabyciu nieruchomości SP nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT, czynność ta nie podlega opodatkowaniu.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dyrektor KIS) 11 maja 2015 r. wydał interpretację indywidualną w przedmiocie opodatkowania podatkiem VAT czynności wywłaszczenia nieruchomości gruntowej w przypadku zrzeczenia się odszkodowania (sygn. 0115-KDIT1-3.4012.165.2018. 1.AT).
Sprawa została zainicjowana na wniosek gminy miejskiej, która na mocy decyzji prezydenta miasta o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, nabyła z mocy prawa własność nieruchomości gruntowej należącej uprzednio do Skarbu Państwa, w trybie ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych. Nieruchomość będąca przedmiotem wywłaszczenia była własnością Skarbu Państwa od 1964 r., a w chwili złożenia wniosku była oddana w użytkowanie wieczyste wspólnocie mieszkaniowej. Gmina wskazała również, że na przedmiotowej nieruchomości znajduje się jedynie chodnik, a poza tym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta