Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Korzeń wciąż płonie bezkarnie

07 sierpnia 2018 | Prawo | Karolina Kowalska

Farmaceutyki | Polacy zażywają coraz więcej suplementów, bo reklamy każą im traktować je jak leki.

 

Depresja sześciolatków, zdenerwowanie spowodowane niedoborem magnezu i „korzeń, który nie płonie" – to niektóre z nieistniejących jednostek chorobowych, wprowadzone do powszechnej świadomości przez reklamy suplementów diety. Zdaniem aptekarzy bez zmiany prawa, które umożliwiałoby skuteczne karanie za nieuczciwą reklamę, pacjenci będą wprowadzani w błąd, a producenci suplementów zwiększą miliardowe obroty.

Polskie eldorado

Blisko 76 proc. Polaków zażywa leki lub suplementy diety – wynika z raportu „Ochrona zdrowia w gospodarstwach domowych w 2016 r.", opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny (GUS). Częściej zażywały je kobiety (82,3 proc.) niż mężczyźni (69,2 proc.). Proporcja leków do suplementów diety nie jest znana, eksperci przypuszczają jednak, że wkrótce się ona wyrówna. Jak wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli o dopuszczaniu do obrotu suplementów diety, konsumenci spożywają ich coraz więcej, traktując nierzadko jako panaceum na różne dolegliwości. I choć prawo wyraźnie rozgranicza je od leków, konsumenci mogą mieć co do tego wątpliwości, bo suplementy sprzedawane są...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11122

Wydanie: 11122

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament