„Dyscyplinarka” dla pracodawcy
PRAKTYKA | Klienci biur rachunkowych powierzają im nie tylko prowadzenie ksiąg i podatkowe rozliczenia. Nie mniej istotne są sprawy pracownicze, których zaniedbanie może się okazać bardziej kosztowne, niż konieczność zapłacenia VAT czy PIT.
Pracownik, który rozwiązał umowę o pracę bez wypowiedzenia z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków przez pracodawcę, ma prawo do odszkodowania. W grę może wchodzić również odprawa pieniężna.
Przepisy regulujące ustanie umownego stosunku pracy rozróżniają jego rozwiązanie oraz wygaśnięcie. Jednym z trybów prowadzących do rozwiązania stosunku pracy jest oświadczenie jednej ze stron. W szczególnych przypadkach może ono wywołać natychmiastowy skutek. Ustawodawca przyznaje takie uprawnienie również pracownikowi. Zgodnie z art. 55 § 1 i 11 kodeksu pracy (k.p.) może mieć to miejsce w dwóch sytuacjach.
1.
W razie szkodliwego wpływu wykonywanej pracy na jego zdrowie, jeśli pracodawca nie przeniesie go do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan jego zdrowia i kwalifikacje.
2.
W przypadku ciężkiego naruszenia przez pracodawcę podstawowych obowiązków względem pracownika.
Omawiany tryb dotyczy każdego rodzaju umowy o pracę i może być zastosowany w zasadzie na każdym etapie jej obowiązywania. Natychmiastowy skutek w postaci rozwiązania stosunku pracy może nastąpić także wtedy, gdy pracownik nie jest obecny w pracy, np. przebywa na urlopie wypoczynkowym lub jego nieobecność jest z innych przyczyn usprawiedliwiona, a nawet gdy on sam (lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta