Polski miód na rogaliku we Francji
Żywność | Dzięki dynamicznemu rozwojowi międzynarodowego handlu miód na francuskich croissantach coraz częściej jest z Polski, a na naszych stołach – z Ukrainy i Chin. aleksandra ptak-iglewska
Pszczelarze domagają się lepszej ochrony pszczół. W środę będą demonstrować przez Ministerstwem Rolnictwa, żądając respektowania przez polski rząd decyzji Unii Europejskiej o zakazie stosowania środków ochrony roślin z grupy neonikotynoidów (uchylonym czasowo przez ministra rolnictwa), ponieważ mocno osłabiają pszczoły.
A te są bardzo zapracowane – z Polski wyjeżdża coraz więcej miodu, w ciągu dekady wartość eksportu wzrosła ponaddwudziestokrotnie, z 6,5 mln zł w 2007 r. do 161,3 mln zł w ubiegłym roku. Co ciekawe, eksportujemy więcej miodu, niż go produkujemy.
Z Chin i Ukrainy
Przed rokiem najwięcej miodu z Polski kupili Francuzi (4 tys. ton) i Niemcy (ok. 3 tys. ton), razem to niemal połowa całego, liczącego 15,8 tys. ton eksportu z Polski. Jednak jeśli nic się nie zmieni w dalszej części roku, zyski z eksportu będą w 2018 r. znacznie niższe. W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta