Użyczenie lokali pracownikom bez VAT
Nieodpłatne udostępnienie mieszkań osobom zatrudnionym w firmie, a pochodzącym z zagranicy, jest ściśle związane z prowadzeniem działalności spółki.
Spółka zobowiązała się zapewnić pracownikom pochodzącym z zagranicy, przebywającym w Polsce na kontraktach długoterminowych, zakwaterowanie. Mają oni wykonywać prace w małej miejscowości, gdzie znajduje się zakład produkcyjny spółki. W tym celu w maju 2018 r. spółka kupiła budynek wielolokalowy, który zaliczyła do swoich środków trwałych. Dostawa budynku korzystała ze zwolnienia. Spółce nie przysługiwało więc prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego nabyciu. Spółka nie poniosła nakładów na remont, ulepszenie czy modernizację tego budynku.
1 czerwca 2018 r. lokale zostały przekazane pracownikom do nieodpłatnego używania na podstawie umów użyczenia. Pracownicy ci nie dysponują na terenie Polski innymi lokalami, a w miejscowości, w której znajduje się zakład, są ograniczone możliwości w wynajęciu mieszkania. Czy takie nieodpłatne udostępnianie lokali pracownikom podlega VAT na podstawie art. 8 ust. 2 ustawy o VAT? – pyta czytelnik.
Przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy (art. 710 kodeksu cywilnego). Umowa użyczenia nie przenosi własności rzeczy. Oddanie rzeczy do bezpłatnego używania na podstawie umowy użyczenia może więc być nieodpłatnym świadczeniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta