Kiedy urząd skarbowy nie poinformuje o kontroli
PROCEDURY | Organ sprawdzi działalność przedsiębiorcy bez zapowiedzi tylko w sytuacjach wskazanych w przepisach. Jedną z nich jest m.in. weryfikacja zasadności zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego w rozumieniu przepisów o VAT.
Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą muszą liczyć się z możliwością poddania ich biznesu kontroli podatkowej. Zwykle organy podatkowe informują o zamiarze jej wszczęcia, jednak w określonych sytuacjach fiskus może rozpocząć czynności kontrolne bez wcześniejszej zapowiedzi.
Zakres kontroli podatkowej obejmuje ustalenie, czy podatnik wywiązuje się z obowiązków podatkowych względem urzędu skarbowego. Przedsiębiorca, który ma zostać poddany kontroli, musi być o tym fakcie uprzednio powiadomiony przez właściwy organ podatkowy w określonym terminie. Wówczas ma on czas na przygotowanie się do procedur kontrolnych. Jednak gdy istnieje podejrzenie łamania prawa bądź działania na niekorzyść interesu publicznego, kontrola może być niezapowiedziana.
Terminy zawiadomienia
Na podstawie art. 48 ust. 1 ustawy z 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców organ podatkowy jest zobowiązany do powiadomienia przedsiębiorcy o zamiarze wszczęcia kontroli. Co ważne, czynności kontrolne mogą rozpocząć się nie wcześniej, niż po upływie siedmiu dni i nie później niż 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta