Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Z głową na słońce

08 sierpnia 2018 | Rzecz na lato | Violetta Madeja
źródło: AdobeStock

Niewłaściwe korzystanie z uroków lata niesie poważne konsekwencje zdrowotne. Najczęściej spotykaną z nich są udary słoneczne, które wynikają z przegrzania organizmu.

Z dużą beztroską korzystamy z kąpieli słonecznych, mimo że lekarze co roku ostrzegają przed jej zgubnymi efektami. Szacunki Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) wskazują, że ryzyko śmierci w europejskiej populacji wzrasta od 0,2 do 5,5 proc. ze wzrostem temperatury o każdym jeden stopień Celsjusza powyżej lokalnej specyfiki. Niestety wiele osób naraża się na zgubne skutki udarów słonecznych.

Zawroty głowy i wymioty

Udar to z jednej strony reakcja organizmu na promienie słoneczne oddziałujące na powłoki ciała, wywołujące uszkodzenie naskórka, zmiany skórne czy wręcz oparzenia, a z drugiej strony na organy wewnętrzne, które ulegają przegrzaniu, choć nie można tego dostrzec gołym okiem, jak zaczerwienionej skóry. Szczególnym obszarem naszego ciała narażonym na działanie promieni słonecznych jest głowa, w której kryje się mózg. – Wysoka temperatura połączona z odwodnieniem organizmu może powodować zmiany w ośrodkowym układzie nerwowym (OUN) – wyjaśnia Bożena Janicka, lekarka, specjalistka medycyny rodzinnej i pediatrii, a jednocześnie prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. Nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne powoduje utratę wody oraz mikroelementów istotnych z punktu widzenia m.in. przewodnictwa nerwowego. Poza tym organizm wytracając wodę, przenosi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11123

Wydanie: 11123

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament