W urzędach łatwiej zlecić nadgodziny
Zatrudnienie | Zarówno członkowie korpusu służby cywilnej jak i urzędnicy państwowi mogą wykonywać swoje obowiązki służbowe poza normalnymi godzinami pracy. Nie każda taka praca uznana będzie za pracę w godzinach nadliczbowych. Małgorzata Jankowska
Zasady zlecania pracy „po godzinach" osobom zatrudnionym na podstawie pragmatyk urzędniczych a więc ustawy o służbie cywilnej (dalej usc) i ustawy o pracownikach urzędów państwowych (dalej uopup) odbiegają znacznie od regulacji kodeksu pracy (dalej kp). Mają, zatem pierwszeństwo przed kodeksowymi. Te znajdą jednak zastosowanie w zakresie nieuregulowanym przez pragmatyki.
Praca nadliczbowa i...
Stosownie do art. 97 ust.5 usc, jeżeli wymagają tego potrzeby urzędu, członek korpusu służby cywilnej na polecenie przełożonego wykonuje pracę w godzinach nadliczbowych, w tym w wyjątkowych przypadkach także w nocy oraz w niedziele i święta. Z braku odrębnej definicji przyjąć należy, że będzie miała tu zastosowanie definicja kodeksowa takiej pracy. Stanowi ona, że pracą w godzinach nadliczbowych jest praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy (art. 151 § 1 kp).
W praktyce oznacza to, że w przypadku podstawowego systemu czasu pracy pracą nadliczbową w służbie cywilnej będzie praca ponad 8 godzin na dobę i ponad przeciętnie 40 godzin na tydzień w przyjętym okresie rozliczeniowym. A w systemie równoważnym - praca ponad dobowy wymiar czasu pracy pod warunkiem, że wynosi on, co najmniej 8 godzin,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta