Trybunał obalił exit tax wiele razy
Podatek od wyjścia to bariera dla osiedlania się i przepływu kapitału. Problemy z nim miało już wiele krajów Unii.
Podatek od wyprowadzki z Polski (ang. exit tax) jest wprowadzany na podstawie dyrektywy o zwalczaniu uchylania się od opodatkowania 2016/1164, zwanej też ATAD. Może się jednak okazać, że jej implementacja doprowadzi do naruszenia innych unijnych zasad. Należą do nich m.in. swoboda osiedlania się oraz swoboda przepływu kapitału.
Problemy z naruszeniem tych zasad miało już wiele krajów europejskich, które wprowadzały podatek od wyjścia. I choć nie naruszały dyrektywy ATAD (bo jej jeszcze nie było), to wielokrotnie Trybunał Sprawiedliwości UE częściowo lub całkowicie obalał przepisy nakładające exit tax.
Klęska Francji, kłopoty innych państw
Jeden z pierwszych takich wyroków zapadł 11 marca 2004 r. (sprawa Hughes de Lasteyrie de Saillant, sygn. C-9/02). Unijny Trybunał rozpatrywał sprawę Francuza, który przeprowadził się do Belgii, zabierając ze sobą znaczący udział we francuskiej spółce. Zapłacił podatek od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta