Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Non profit czy no profit

28 sierpnia 2018 | Rzecz o zdrowiu | Malwina Użarowska
≥Lekarze kierują swoich prywatnych pacjentów do publicznych szpitali
źródło: AdobeStock
≥Lekarze kierują swoich prywatnych pacjentów do publicznych szpitali

służba zdrowia | Gdy pojawia się pytanie, czy szpitale powinny zarabiać, towarzyszy temu wiele emocji. Jakie jest najlepsze rozwiązanie dla pacjenta? Tekst powstał w ramach cyklu WSPIERANIA POLSKIEJ MEDYCYNY

 

 

W populistycznym ujęciu, gdy zestawiamy słowa „służba" i „pieniądze", natychmiast rodzi się protest. Wizja zdrowia pacjenta „sprzedanego" za zysk dla szpitala, brak podmiotowości chorego, który staje się małym trybikiem w wielkiej finansowej machinie – takie skojarzenia są budowane, gdy mówimy o możliwości zarabiania pieniędzy przez placówki medyczne.

– Ci sami, którzy wypowiadają w ten sposób swoje polityczne credo, nie wspominają jednak o tym, że tak samo powinno być w odniesieniu do producentów wyrobów medycznych i produktów leczniczych, dostawców, firm budowlanych realizujących inwestycje w służbie zdrowia czy nawet samego personelu medycznego, który chce zarabiać coraz więcej – mówi prof. Paweł Buszman, prezes zarządu American Heart of Poland. – Czemu zatem tylko szpitale mają być niedochodowe, a my podatnicy mamy ciągle do nich dokładać, skoro inni zarabiają krocie?

Lekarze, pracując w publicznej opiece zdrowotnej, jednocześnie dostarczają usług w prywatnych gabinetach, gdzie zarabiają znacznie więcej niż w publicznym szpitalu, do którego kierują swoich prywatnych pacjentów.

– Ten niejasny i trudny do zrozumienia szary system „służby zdrowia", oparty jest właśnie na założeniu deficytowego szpitala, na którym wszyscy zarabiają – komentuje prof....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11139

Wydanie: 11139

Spis treści

Rzecz o zdrowiu

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament