Odwołanie nie musi być szczegółowo uzasadnione
Dla skuteczności odwołania wystarczy wniesienie przez stronę, w terminie do skorzystania z tego środka, pisma wyrażającego jej niezadowolenie z treści decyzji. W razie wątpliwości co do intencji strony, trzeba jednak zwrócić się do niej o ich wyjaśnienie.
- Strona, w terminie do wniesienia odwołania, przesłała do organu pismo zatytułowane „prośba", w którym wyraziła niezadowolenie z decyzji, ale bez wyjaśnienia jakie błędy zarzuca organowi, który wydał decyzję. Czy wyrażenie niezadowolenia z decyzji wystarczy do zakwalifikowania jej pisma jako odwołania?
Tak.
W art. 128 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.) przyjęto, że odwołanie nie wymaga szczegółowego uzasadnienia. Zasadą jest, że wystarczy, jeżeli z odwołania wynika, że strona nie jest zadowolona z wydanej decyzji, choć przepisy szczególne mogą ustalać inne wymogi co do treści odwołania. Jak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta