Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nadużywanie umów terminowych to pewna kara

30 sierpnia 2018 | Kadry i Płace | Maciej Andrzejewski

ZATRUDNIANIE | Prawo unijne nie przewiduje szczególnych sankcji za nieuzasadnione stosowanie umów o pracę na czas określony. To na władzach krajowych ciąży obowiązek przeciwdziałania temu przez ustanowienie wystarczająco odstraszających środków. Może to być np. odszkodowanie dla pracownika.

 

Do takiego wniosku doszedł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z 7 marca 2018 r. w sprawie Giuseppa Santoro przeciwko Comune di Valderice, Presidenza del Consiglio die Ministri (C-494/16).

W czym problem

Giuseppa Santoro była zatrudniona w niepełnym wymiarze czasu pracy na czas określony do 31 grudnia 2012 r. Umowa ta była trzykrotnie przedłużana i ostatecznie wygasła 31 grudnia 2016 r. Łączny czas zatrudnienia na czas określony przekraczał zatem cztery lata. Pracownica wystąpiła z powództwem do włoskiego sądu pracy, żądając w szczególności stwierdzenia, że zawarcie z nią kolejnych umów o pracę na czas określony stanowiło nadużycie. W konsekwencji, domagała się zobowiązania pracodawcy do naprawienia wyrządzonej jej szkody w naturze, poprzez nawiązanie z nią stosunku pracy na czas nieokreślony....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11141

Wydanie: 11141

Spis treści

Opinie

Zamów abonament