Broń i etyka
Technologie militarne oraz cywilne są coraz częściej ze sobą nierozdzielnie połączone, a to poważny problem i jednocześnie wyzwanie dla rządzących – przekonuje prof. Michał Kleiber, były prezes Polskiej Akademii Nauk.
W firmie Google, która jak wszyscy internetowi giganci nie była dotychczas specjalnie znana z przesadnej troski o etykę swej działalności, 3 tys. pracowników podpisało się pod apelem protestującym przeciw angażowaniu się firmy w finansowany przez resort obrony USA projekt Maven, dotyczący nowych, bardzo wyrafinowanych metod automatycznej identyfikacji osób i obiektów zarejestrowanych na nośnikach wideo. W skierowanym do szefa firmy apelu domagali się wycofania z – jak to dobitnie wyartykułowano – biznesu wspomagającego prowadzenie działań militarnych. Mimo iż nie był to pierwszy głos krytykujący kontakty Google'a z Pentagonem, dotychczasowe zarzuty miały zupełnie odmienny charakter. Obawiano się mianowicie, że współpraca z rządzącym się zupełnie innymi prawami przemysłem zbrojeniowym może mieć negatywny wpływ na biznesową kulturę, innowacyjność i wizerunek firmy, cech tak przecież ważnych dla wszystkiego, co się dzieje w Dolinie Krzemowej.
Problemy nauki
Tym razem jednak nie sposób nie zadać sobie pytania o problem tzw. dual use, czyli wykorzystywania do celów militarnych osiągnięć naukowych i technologicznych, w pierwotnym zamierzeniu mających służyć celom pokojowym. Unia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta