Nie przekraczać granic godności
Najczęściej z kraju wydala się zwykłych ludzi, a nie przestępców.
Suwerennym prawem każdego państwa jest ustalenie warunków, które muszą spełnić obcokrajowcy, aby móc pozostawać legalnie na jego terytorium. Właściwy organ administracji może podjąć decyzję o wydaleniu do kraju trzeciego cudzoziemców przebywających niezgodnie z prawem. Tylko w pierwszym półroczu 2018 r. z terytorium Polski przekazano ponad 11 tys. obcokrajowców, a w całym 2017 r. ponad 23 tys. osób. Zważywszy na dramatyczne historie zawracanych oraz wiążące Polskę umowy międzynarodowe, trzeba pamiętać o konieczności poszanowania ich godności i praw.
Najpierw sprawdzić
W polskim prawodawstwie przesłanki wydania decyzji o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu określono enumeratywnie w art. 302 ustawy z 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (DzU z 2013 r., poz. 1650 ze zm.). Decyzję taką wydaje się m.in., gdy obcokrajowiec przebywa w Polsce bez ważnego zezwolenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta