Wskaźnik musi być właściwy w danych okolicznościach faktycznych
Gmina ma możliwość kontynuowania stosowania prewspółczynnika indywidualnego używanego przed 1 stycznia 2016 r.
Przepisy nie wskazują według jakiego prewspółczynnika gmina powinna dokonywać tzw. korekty wieloletniej podatku VAT naliczonego w przypadku nieruchomości wykorzystywanych zarówno do czynności opodatkowanych jak i niepodlegających opodatkowaniu VAT. Może to być prewspółczynnik wskazany w rozporządzeniu ministra finansów lub wskazany w samej ustawie, w tym taki jaki gmina stosowała na podstawie art. 86 ust. 7b w brzmieniu obowiązującym do końca 2015 r. – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 30 sierpnia 2018 r., sygn. I SA/Po 432/18.
Wniosek o interpretację
Gmina wystąpiła o wydanie interpretacji w zakresie podatku od towarów i usług. We wniosku wskazała, że w okresie przed tzw. centralizacją jedna z jej jednostek organizacyjnych – szkoła zrealizowała inwestycję budowy sali gimnastycznej. Zakończenie prac nastąpiło w roku 2012. Od momentu oddania do użytkowania sala wykorzystywana jest zarówno do czynności opodatkowanych VAT (w tym zakresie szkoła świadczy odpłatne usługi na podstawie zawieranych umów cywilnoprawnych) jak i niepodlegających opodatkowaniu (na cele edukacyjne). Po zakończeniu inwestycji szkoła dokonała odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z budową sali zgodnie z art. 86 ust. 7b w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta