Nowelizacja ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym
Strony umowy o PPP będą mogły zawiązać wyłącznie spółkę kapitałową. Partner prywatny będzie mógł przystąpić do istniejącej spółki komunalnej.
19 września br. wejdzie w życie większość przepisów ustawy z 5 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym oraz niektórych innych ustaw (dalej nowelizacja). Nowelizacja wprowadza instrument, który może okazać się niezwykle istotny z punktu widzenia podmiotów publicznych rozważających wdrożenie projektu w formule PPP.
Certyfikacja planowanych projektów oraz test PPP
Od momentu wejścia w życie nowelizacji, podmiot publiczny będzie mógł zwrócić się do ministra właściwego do spraw rozwoju regionalnego z wnioskiem o wydanie opinii na temat zasadności realizacji przedsięwzięcia w formule PPP. Co istotne, do takiego wniosku podmiot publiczny zobligowany będzie dołączyć ocenę efektywności realizacji przedsięwzięcia w ramach PPP w porównaniu do efektywności jego realizacji w inny sposób (o czym szerzej w części 1 niniejszego cyklu).
Wydaje się, że proponowany przez ustawodawcę mechanizm należy ocenić pozytywnie, ministerialnej ocenie powinna bowiem podlegać w pełni zmaterializowana i ustrukturyzowana koncepcja projektu, nie zaś niesprecyzowany – oparty niejednokrotnie wyłącznie na oczekiwaniach podmiotu publicznego – pomysł na jej kształt. Nie ulega przy tym wątpliwości, ze przedmiotowe rozwiązanie może być katalizatorem procesu popularyzowania modelu PPP w Polsce - zwłaszcza w takich ośrodkach, gdzie świadomość...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta