Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Innowacje z naszego kraju raczej nie na eksport

11 września 2018 | Ekonomia | Michał Duszczyk
Spada odsetek młodych, innowacyjnych firm, które eksportują
źródło: Rzeczpospolita
Spada odsetek młodych, innowacyjnych firm, które eksportują

Raport | Choć twórcy polskich startupów często zdobywali doświadczenie za granicą, a na brak pieniędzy na rozwój biznesu nie mogą narzekać, to ich młode firmy unikają ekspansji – wynika z najnowszego raportu Startup Poland.

 

Dziś niemal co drugi polski startup (46 proc.) decyduje się na sprzedaż usług lub produktów za granicą. Na tle przeciętnego polskiego przedsiębiorstwa to bardzo dobry wynik. Według danych GUS ledwie 5 proc. małych i średnich firm eksportuje towary, a 1 proc. – usługi. Rezultat ten jednak wcale nie napawa optymizmem. Udział młodych, innowacyjnych przedsiębiorstw, które stawiają na eksport, spada bowiem z roku na rok. Wystarczy wspomnieć, że w 2015 r. sięgał on 54 proc.

Eksport to napęd rynku

Kurczący się eksport może zdumiewać. Z raportu fundacji Startup Poland wynika bowiem, że aż 46 proc. założycieli takich firm mieszkało bowiem za granicą, gdzie pracowali lub studiowali. Można byłoby spodziewać się, że dla nich zagraniczna ekspansja to naturalny krok. W rzeczywistości jednak startupy wolą skoncentrować się na stosunkowo dużym, ale mimo wszystko zbyt małym rynku rodzimym. A to z kolei – jak twierdzą eksperci – stanowi barierę w drodze do globalnego sukcesu.

Wnioski z tegorocznego badania zaskakują, tym bardziej że w Polsce jeszcze nigdy wcześniej nie było tylu pieniędzy na rozwój startupów. Firmy mogą korzystać z publicznych programów wsparcia eksportu czy oferty biur Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu na całym świecie. W dodatku potężne fundusze dla innowatorów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11151

Wydanie: 11151

Spis treści

Cyfrowa Rzeczpospolita

Zamów abonament