Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tu głosowania są nieprzewidywalne

11 września 2018 | Rzecz o prawie | Andrzej Bryk

Amerykańscy sędziowie: nominacje Trumpa do Sądu Najwyższego.

Wybór Donalda Trumpa w 2016 r. i opanowanie przez republikanów obu izb Kongresu spowodowały w Stanach Zjednoczonych polityczne trzesienie ziemi, zbiegając się z dwoma niespodziewanymi wakatami w Sądzie Najwyższym. Po niespodziewanej śmierci konserwatywnego sędziego Antoniego Scalii w marcu 2015 r. Obama na kilka miesięcy przed wyborami prezydenckimi mianował liberalnego kandydata Merricka Garlanda. Zdominowany już przez republikanów Senat odmówił jednak procedowania nominacji, twierdząc, iż łamie obyczaje konstytucyjne, mając na celu zabezpieczenie interesów liberalnej lewicy w Sądzie Najwyższym. Taka obstrukcja była wcześniej stosowania przez demokratów wobec republikanów.

Nie po raz pierwszy podniesiono też kwestię postępującego upolitycznienia nominacji. Sam Scalia wskazujący jako główną przyczynę teorię „żywej konstytucji", wytykał degradację procesu zatwierdzania sędziów, zauważając, że wiele stanowisk sędziowskich jest nieobsadzonych, ponieważ nominacje „stały się bardzo politycznie kontrowersyjne. Obie strony szukają sędziów, którzy się z nimi zgadzają, jaka powinna być ta nowa konstytucja którą tworzą". Scalia krytykował traktowanie Sądu Najwyższego jako...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11151

Wydanie: 11151

Spis treści

Cyfrowa Rzeczpospolita

Zamów abonament