Monitoring i leczenie na odległość to przyszłość służby zdrowia
Ponad połowa Polaków chce korzystać z telemedycyny katarzyna kucharczyk
W 2030 r. będziemy średnio żyć 80 lat wobec obecnych niespełna 75 lat. Przybywa osób starszych i przewlekle chorych, a lekarzy jest coraz mniej. Demografia wymusza zmianę modelu opieki medycznej. Telemedycyna jej nie zastąpi, ale może być wsparciem i uzupełnieniem. Na Zachodzie usługi telemedyczne kwitną. Polska jest dopiero na początku tej drogi. Rozwiązania telemedyczne w naszym kraju stosuje tylko 8 proc. podmiotów leczniczych – podaje Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.
Szanse i bariery
Jednak zainteresowanie telemedycyną w Polsce systematycznie rośnie.
– Z jednej strony to zupełnie nowe zjawisko, które nie jest jeszcze dobrze rozumiane. Z drugiej strony, mamy bardzo dużo zapytań o współpracę od podmiotów, które mają świadomość, jak dużym wsparciem oraz oszczędnością czasu i pieniędzy może być umiejętne stosowanie telemedycyny – mówi Joanna Żak, reprezentująca firmę Mediguard.
Około 40 proc. ankietowanych lekarzy ocenia, że telemedycyna eliminuje od 11 proc. do 30 proc. wizyt w poradni poprzez wykorzystanie technologii mobilnych, takich jak zdalne monitorowanie zdrowia, e-mail lub SMS – wynika z raportu Krajowej Izby Gospodarczej. Telemedycyna usprawnia też komunikację pomiędzy lekarzami, np. dzięki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta