Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wszystkie sprawy jednocześnie

07 listopada 2018 | Sądy i Prokuratura | Aneta Łazarska
autor zdjęcia: Mirosław Owczarek
źródło: Mirosław Owczarek

Dobre praktyki sądowe (20) | Setki wyroków i uzasadnień w roku, który ma tylko 365 dni...

Zasady organizacji pracy w polskich sądach są z pewnością dalekie od kanonów dobrej roboty prof. Kotarbińskiego. Są wręcz zaprzeczeniem zasad logiki, ale i standardów prawa pracy. Jest to konsekwencją braku jakichkolwiek limitów obciążenia pracą sędziego. Sędzia ma bowiem nienormowany czas pracy. Czy to jednak znaczy, że jest nieograniczony, nie przewiduje przerw czy wypoczynku?

Powszechnie wiadomo, że standard 40-godzinnego tygodnia pracy sędziów z dużych sądów jest fikcją. Pracują znacznie więcej aniżeli 40 godzin w tygodniu, pracują po godzinach, jak również w weekendy. Wystarczy sięgnąć do statystyk niektórych warszawskich sądów. Wynika z nich przykładowo, że sędziowie sporządzają setki uzasadnień rocznie, kończą kilkaset spraw rocznie, wyznaczając kilkadziesiąt sesji. To wszystko robią w ciągu roku, który ma przecież tylko 365 dni.

Referat – worek bez dna

Osobom nieznającym polskich realiów, a szczególnie sędziom z innych jurysdykcji, trudno wytłumaczyć, co to jest referat sędziego. W systemie brytyjskim przykładowo sędzia, dopiero gdy zakończy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11199

Wydanie: 11199

Spis treści
Zamów abonament