Referenda na zebraniach sędziów
Plebiscyty na spotkaniach sędziów nie mieszczą się w granicach uprawnień samorządu sędziowskiego.
W ostatnim czasie pojawiły się pomysły zwoływania zebrań sędziów w sądach powszechnych wszystkich szczebli i przeprowadzania na nich referendów dotyczących zmian w wymiarze sprawiedliwości. Pomysły nietrafione i sprzeczne z uprawnieniami samorządu sędziowskiego. Uprawnienia te są konkretnie wskazane w prawie o ustroju sądów powszechnych (DzU z 2018 r., poz. 23). Szerzej pisał już o tym w dodatku „Sądy i prokuratura" Jan Rus.
Co mogą zebrania
Zebrania sędziów są najbardziej powszechnym organem samorządu. Z mocy ustawy wszyscy sędziowie są bowiem członkami organu samorządowego na poziomie danego sądu (art. 36a usp). Zakres uprawnień tych zebrań zależy jednak od rodzaju sądu. Zasadniczo w myśl art. 36a § 3 usp zebranie sędziów wykonuje zadania określone w ustawach oraz wysłuchuje informacji prezesa sądu o działalności sądu i wyraża opinię o niej. Próżno by...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta