Czas wybrać biegłego rewidenta
Każda umowa o badanie sprawozdania finansowego po zmianie audytora – lub gdy wcześniej spółka nie miała obowiązku korzystać z jego usług – powinna być podpisana przynajmniej na dwa lata.
- Jesteśmy na etapie wyboru biegłego rewidenta do badania sprawozdania finansowego za 2018 rok. W ostatnim czasie weszło w życie wiele przepisów regulujących wybór audytora i zakres świadczonych przez niego usług. Na co należy zwrócić się uwagę przy podejmowaniu decyzji? – pyta czytelniczka.
W ostatnich latach mieliśmy do czynienia z dynamicznymi zmianami w zakresie przepisów dotyczących wyboru biegłego rewidenta. Przepisy stały się zdecydowanie bardziej restrykcyjne i skomplikowane, co powoduje znacznie większe wątpliwości na etapie wyboru biegłego rewidenta niż w latach ubiegłych.
Pierwszą znaczącą zmianą jest wyraźny podział, jaki ustawodawca wprowadził w zakresie wyboru biegłego rewidenta, ze względu na charakter jednostki, której sprawozdanie podlega badaniu. Dla jednostek zainteresowania publicznego (min. spółek giełdowych czy banków) przepisy są znacznie bardziej restrykcyjne niż w przypadku pozostałych podmiotów. Nie oznacza to jednak, że dla tych pozostałych podmiotów przepisy się nie zmieniły – tu także mamy do czynienia z istotnymi nowościami.
Aby zweryfikować prawidłowość wyboru biegłego rewidenta, zarówno podmiot podlegający badaniu, jak i firma audytorska muszą teraz równolegle i wymiennie posługiwać się dwoma aktami prawnymi: ustawą o rachunkowości oraz ustawą o biegłych rewidentach. Dodatkowo, firma audytorska...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta