Jeden lekarz na kilku dyżurach
Częstą praktyką jest, że lekarze dyżurują jednocześnie na różnych oddziałach. Jest to ryzykowne dla placówki medycznej i pacjentów. Mimo to przepisy wciąż na to pozwalają.
Planowanie dyżurów medycznych – w przeciwieństwie do instytucji godzin nadliczbowych – jest dopuszczalne. Ustawodawca w art. 95 ust. 4 ustawy o działalności leczniczej (dalej: u.d.l.) reguluje to wprost, zezwalając planowanie przez pracodawcę dyżuru medycznego nie tylko w ramach tygodniowej normy czasu pracy, ale również w zakresie, w jakim będzie przekraczać 37 godzin i 55 minut w przyjętym okresie rozliczeniowym.
Potrójna gotować
W kwestii planowania dyżurów medycznych warto zwrócić uwagę na coraz częściej występującą w szpitalach sytuację dyżurowania jednego lekarza na kilku oddziałach jednocześnie. Okazuje się bowiem, że szpitale, chcąc oszczędzić, sięgają bardzo często po tego rodzaju kontrowersyjne rozwiązanie. Problem ten wydaje się być poważny, przede wszystkim ze względu na milczenie ustawodawcy w tej kwestii.
Ta metoda z punktu widzenia podmiotów leczniczych sprawia wrażenie atrakcyjnej, jednak jest to pozorne. Nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta