Koszty zaniedbań podwładnego obciążą firmowy budżet
Pracodawca, który przez niedbałość etatowca poniósł szkodę, może żądać od niego odszkodowania. Jednak odpowiedzialność ma tu zwykle ograniczony charakter i nie gwarantuje pełnego pokrycie start.
Zakres odpowiedzialności materialnej pracownika za nienależyte wykonywanie obowiązków zależy od rodzaju jego winy. W stosunkach pracy zazwyczaj mamy do czynienia z winą nieumyślną pracowników, polegającą na braku należytej staranności w wykonywaniu zadań. Częstym przypadkiem jest także zaniechanie przez pracowników wykonania spoczywających na nich obowiązków.
Do trzech pensji
Pracownik, który wyrządził szkodę pracodawcy z winy nieumyślnej, ponosi ograniczoną odpowiedzialność. Odpowiada tylko za rzeczywiście poniesioną przez pracodawcę stratę, ale już nie za utracone przez niego korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby nie wyrządzona szkoda.
Wynika to z art. 115 kodeksu pracy. Według niego pracownik ponosi odpowiedzialność za szkodę w granicach rzeczywistej straty poniesionej przez pracodawcę i tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego wynikła szkoda.
Granicę odpowiedzialności materialnej pracownika za szkodę wyrządzoną nieumyślnie wyznacza kwota 3-miesięcznego wynagrodzenia przysługującego w dniu wyrządzenia szkody. Wskazuje na to art. 119 k.p. Stanowi to istotne ograniczenie odpowiedzialności sprawcy szkody i często uniemożliwia pracodawcy uzyskanie pełnego naprawienia poniesionej straty. Niezależnie bowiem od wysokości powstałej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta