Muzyka ma rozmaite kolory
Osiem dni festiwalu z plejadą wybitnych artystów. Od piątku świętujemy 85. urodziny Krzysztofa Pendereckiego.
Ponad 40 utworów, które znalazły się w programie Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego, dla wielu kompozytorów mogłoby być dorobkiem niemal całego życia. W przypadku tego twórcy to zaledwie skromna część tego, co napisał.
O tajnikach komponowania opowiada natomast niezbyt chętnie. – Muzyka jest abstrakcją i trudno o tym mówić – powiedział niedawno. – Gdy siadam do stołu, aby pisać, mam już pomysły. Bardzo łatwo mi to przychodzi. Trzeba tylko wybierać i zapisywać to, co jest najważniejsze. Plewy wyrzucać, bo każdy ma różne – dobre i złe – pomysły, więc zostawiać tylko te dobre i wtedy powstaje utwór.
Kolorowe nuty
Tylko pozornie jednak ta czynność jest tak prosta. – Myślę, iż artysta tak naprawdę do końca nie wie, jak powstaje jego dzieło – wyznał mi kiedyś. – Owszem ma koncepcję, może ją dokładnie opisać, ale gdy przychodzi moment pracy, włącza się coś niezdefiniowanego, a istotnego. Pisze się na przykład symfonię, która ma swoje tematy, ale oto łączniki między nimi, epizody, stają się jeszcze ważniejsze. I rozbijają formę od środka, cała koncepcja się wali i powstaje zupełnie inny utwór.
Ważną cechą Krzysztofa Pendereckiego jest systematyczność i umiejętność koncentracji. Do legendy przeszły opowieści, jak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta