Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

40 milionów recept na bezpłatne lekarstwa

15 listopada 2018 | Zdrowie | Karolina Kowalska
autor zdjęcia: Piotr Guzik
źródło: Fotorzepa

Leki 75+ umożliwiają terapię osobom, które przyjmują najwięcej lekarstw, a mają najmniej środków na ich finansowanie – mówi Marcin Czech, wiceminister zdrowia odpowiedzialny za politykę lekową.

Czy program darmowych leków dla seniorów 75+ się sprawdził?

Marcin Czech: Program leków 75+ zakłada, że osoby starsze, które z jednej strony przyjmują najwięcej leków, a z drugiej mają mało środków na ich finansowanie, będą uprzywilejowane w systemie refundacyjnym i najpotrzebniejsze, najpowszechniej używane leki otrzymają za darmo. Tworząc listę „S", musieliśmy dokonać wyboru, które z refundowanych leków na nią wpisać. Zdecydowaliśmy, że znajdą się na niej leki wskazane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jako tzw. essential drugs – czyli leki podstawowe, gwarantujące bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców. Umieściliśmy na niej wszystkie leki z tej listy z wyjątkiem substancji przeciwmalarycznych, które u nas nie mają zastosowania. Wcześniej osoby starsze również miały do dyspozycji wszystkie leki z listy WHO, ale ze względu na obecny system refundacyjny i barierę finansową związaną z grupami limitowymi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11206

Wydanie: 11206

Spis treści
Zamów abonament