Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ważne, żeby mieć powód i siłę, by rano wstać

15 listopada 2018 | Zdrowie | Małgorzata Kaferska-Łysek
Wśród państw OECD należymy do tych najsłabiej przygotowanych na starzenie się           obywateli. Musimy jeszcze wiele zrobić           w Polsce, żeby dłuższe życie wiązało się           również z jego dobrą jakością.
autor zdjęcia: Piotr Guzik
źródło: Fotorzepa
Wśród państw OECD należymy do tych najsłabiej przygotowanych na starzenie się obywateli. Musimy jeszcze wiele zrobić w Polsce, żeby dłuższe życie wiązało się również z jego dobrą jakością.
> Istnienie międzypokoleniowej więzi  to jeden  z warunków pozytywnego starzenia, równie ważny jak pieniądze  na leki  – przekonuje profesor Grodzicki
źródło: AdobeStock
> Istnienie międzypokoleniowej więzi to jeden z warunków pozytywnego starzenia, równie ważny jak pieniądze na leki – przekonuje profesor Grodzicki

O tym, czego potrzebują polscy seniorzy, by poczuć się lepiej, 
i jak wygląda ich sytuacja na tle krajów OECD – mówi profesor 
Tomasz Grodzicki, specjalista chorób wewnętrznych, geriatrii i hipertensjologii, prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. Collegium Medicum.

Podobno wydłużanie życia nie jest już dzisiaj największym wyzwaniem, ale to, by zdrowo się starzeć. Jak to rozumieć?

Tomasz Grodzicki: Dzisiaj o starzeniu się myślimy w wielu wymiarach. Zdrowie jest oczywiście podstawą, ale bardzo ważne są też inne elementy, które składają się na dobre samopoczucie seniorów. Mówimy już nie tylko o zdrowym starzeniu się, ale też o pozytywnym starzeniu albo wręcz o szczęśliwym starzeniu. To jest największe wyzwanie, które dzisiaj stoi nie tylko przed medycyną, ale przed całym systemem polityki społecznej i opieki zdrowotnej.

Długość życia to nie wszystko?

Długość życia systematycznie rośnie, ale jak pokazują badania, nie idzie za tym dobra jakość życia. Dzięki ogromnemu postępowi medycyny, nowym terapiom i lekom potrafimy wydłużyć życie, ale lata, które zyskujemy, zwykle spędzane są w niepełnosprawności. I to trzeba zmienić.

Jakie problemy zdrowotne odbierają nam sprawność?

To są schorzenia typowe dla wieku starszego, które u ludzi młodych praktycznie nie występują lub mają inny przebieg, a także schorzenia, z którymi wchodzimy w wiek podeszły. Wraz ze starzeniem się organizmu pojawiają się przede wszystkim zaburzenia poznawcze, w tym demencja, niektóre zaburzenia psychiczne, na przykład delirium, depresja, lęki. Typowe są problemy ze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11206

Wydanie: 11206

Spis treści
Zamów abonament