Prywata na służbowym komputerze w pracy drogą do dyscyplinarki
Obowiązek powstrzymania się od wykonywania prywatnych prac w zakładzie pracy z wykorzystaniem urządzeń i materiałów pracodawcy bez jego wyraźnej zgody można uznać za podstawowy.
Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 4 kwietnia 2017 r. (II PK 27/16).
Powódka była zatrudniona w jednym z sądów okręgowych jako starszy inspektor w oddziale gospodarczym. W celu realizacji swoich obowiązków dysponowała sprzętem komputerowym, który mogła również używać poza siedzibą sądu. Zgodnie z regulaminem pracy zabronione było wykonywanie prywatnych prac w zakładzie pracy z wykorzystaniem urządzeń, materiałów, a także narzędzi stanowiących własność zakładu bez wyraźnej zgody pracodawcy. Ponadto czas pracy zatrudnieni mieli obowiązek w pełni wykorzystywać na pracę zawodową.
Pracownica pomyłkowo wysłała e-maila, który dotyczył prowadzonej przez powódkę innej działalności zarobkowej, do jednego z pracowników sądu. E-mail zawierał dokument dotyczący postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na potrzeby innej jednostki. Ponadto został on wysłany w trakcie czasu pracy ze służbowego komputera. W tym stanie rzeczy pracodawca rozwiązał z powódką umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Była pracownica wniosła do sądu odwołanie, wskazując, że rozwiązanie umowy o pracę w tym trybie było nieuzasadnione i żądając...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta