Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Spełnia się marzenie o długowieczności

15 listopada 2018 | Zdrowie | Karolina Kowalska
źródło: AdobeStock

To od nas zależy, czy starość będzie udręką, czy przejdziemy przez nią wolni od uciążliwych dolegliwości. Bo chociaż statystycznie zagrożenie chorobami rośnie, wielu z nich można uniknąć.

W roku 2035 co czwarty, a w 2050 co trzeci Polak będzie miał ukończony 65. rok życia, który Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznaje za początek starości demograficznej. Za 32 lata takich seniorów będzie w Polsce ponad 11 milionów. To sprawia, że demografowie i lekarze zastanawiają się nad zmianą definicji seniora i przesunięcia granicy jego wieku powyżej 75., a nawet 85. roku życia.

– Już dziś seniorów kojarzymy raczej z ósmą niż siódmą dekadą życia. Być może pomaga w tym ministerialny program darmowych leków dla seniorów 75 plus – zauważa w rozmowie z „Rzeczpospolitą" wiceminister zdrowia Zbigniew Król. A prof. Ewa Barcz, kierownik Oddziału Ginekologiczno-Położniczego Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie, przekonuje, że dla lekarzy bardziej niż wiek metrykalny na postrzeganie pacjenta wpływa jego stan ogólny i choroby współistniejące. I to właśnie te choroby przerażają bardziej niż starość, która, jak zauważa minister Król, jest głównie stanem ducha.

Nikt nie kwestionuje jednak faktu, że wiek sprzyja rozwojowi wielu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11206

Wydanie: 11206

Spis treści
Zamów abonament