Jak można odzyskać nadpłacony podatek
Przedsiębiorca, który wpłacił do urzędu kwotę wyższą niż powinien, może ubiegać się o zwrot różnicy lub zaliczenie jej na poczet zaległych bądź przyszłych rozliczeń z fiskusem. Nie zawsze jednak tę procedurę da się zastosować.
Każdemu podatnikowi może zdarzyć się sytuacja, że wpłacił do organu podatkowego kwotę wyższą niż wysokość zobowiązania podatkowego, bądź kwotę nienależną. Taka pomyłka może jednak zostać w miarę bezproblemowo „naprawiona", poprzez złożenie do organu podatkowego wniosku o stwierdzenie powstałej nadpłaty.
Wraz z wnioskiem podatnik, zobowiązany do składania zeznań lub deklaracji podatkowych, powinien także złożyć skorygowane zeznanie lub deklarację, odnoszące się do okresu i podatku, którego dotyczy nadpłata. Jeżeli jest to roczne zeznanie, dotyczące podatku dochodowego albo deklaracja podatku akcyzowego, wniosek o stwierdzenie nadpłaty podatnik może złożyć dopiero po zakończeniu okresu rozliczeniowego. Co istotne, ze złożeniem wniosku o stwierdzenie nadpłaty nie wiąże się jakakolwiek opłata.
W praktyce może zdarzyć się również sytuacja, w której pomimo prawidłowo wypełnionej deklaracji podatkowej omyłkowo została dokonana zapłata zbyt dużej kwoty podatku. Jeżeli pomyłka ta dotyczy zaliczki na podatek dochodowy, wówczas należy pomniejszyć kolejną zaliczkę o nadpłatę z poprzedniej. Jeżeli zaś nie ma możliwości pomniejszenia zaliczki, zwrot nadpłaconej kwoty można uzyskać dopiero po złożeniu zeznania rocznego za dany rok. W takim przypadku zwrotu nadpłaty należy oczekiwać w terminie do trzech miesięcy, licząc od dnia złożenia zeznania rocznego. Można również – na podstawie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta