Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Refleksje nad przewlekłością postępowania sądowego z przykładem

21 listopada 2018 | Sądy i Prokuratura

Temida | Państwo ma tak zorganizować system prawny, aby sądy mogły działać w terminie aleksandra rutkowska

Stosownie do art. 6 ust. 1 konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności (dalej konwencja) każdy ma prawo do sprawiedliwego i publicznego rozpatrzenia w rozsądnym terminie przez niezawisły i bezstronny sąd każdego oskarżenia w wytoczonej przeciwko niemu sprawie karnej.

Jedną z przyczyn wprowadzenia ustawy z 17 czerwca 2004 r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki ( tekst jedn. DzU z 2018 r., poz. 75) było dostosowanie przepisów krajowych do standardów wynikających z konwencji i ograniczenie napływających skarg na przewlekłości postępowania do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (dalej Trybunał).

Przez lata, jeszcze przed przystąpieniem Polski do konwencji, w orzecznictwie Europejskiej Komisji Praw Człowieka (poprzednik Europejskiego Trybunału Praw Człowieka) wypracowano definicję przewlekłości postępowania. Trybunał uznaje sprawy przewlekłościowe za należące do tzw. WECL (well established case law), co oznacza, że praktycznie linia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11211

Wydanie: 11211

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament