Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

O praworządności bez polskiego rządu

21 listopada 2018 | Prawo | Anna Słojewska

debata | Instytucje europejskie nie widzą żadnych sygnałów poprawy stanu rządów prawa w Polsce. W ich opinii sytuacja w tym obszarze się pogarsza.

W Parlamencie Europejskim w Brukseli odbyło się we wtorek publiczne wysłuchanie na temat stanu praworządności w Polsce. Zorganizowała je Komisja Swobód Obywatelskich, której przedstawiciele byli 19–21 września z wizytą w Polsce. Szef Komisji Claude Moraes, laburzysta, przedstawił swoją ocenę sytuacji. Zaproszony minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro nie przyjechał do Brukseli.

Dwie procedury

Z inicjatywy Fransa Timmermansa, wiceprzewodniczącego KE, prowadzone są teraz dwie odrębne procedury dotyczące Polski. Jedna to postępowanie na podstawie art. 7 unijnego traktatu, którego finałem, przy jednomyślności pozostałych państw UE, mogłyby być sankcje wobec Polski – zawieszenie prawa głosu w UE albo unijnych funduszy. Druga to postępowanie przed TSUE w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym. Komisja Europejska zaskarżyła przepisy nakazujące wcześniejszy stan spoczynku znaczącej części obecnych sędziów SN. TSUE zgodził się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11211

Wydanie: 11211

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament