Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pytać czy nie pytać? Hamletowski dylemat

21 listopada 2018 | Sądy i Prokuratura | Aneta Łazarska
autor zdjęcia: Mirosław Owczarek
źródło: Rzeczpospolita

Sądy mogą prosić o wykładnię prawa wspólnotowego w intresie obywateli Unii.

Sądy polskie obecnie stoją przed wręcz hamletowskim dylematem: pytać Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej czy nie pytać, zwłaszcza w obliczu groźby dyscyplinarek, chociaż przecież uprawnienie sądów do kierowania pytań prejudycjalnych do TSUE jak dotąd nie budziło żadnych kontrowersji.

Co więcej, dotychczas mechanizm pytań prejudycjalnych był postrzegany jako użyteczne narzędzie rozwijania polskiego i europejskiego prawa. Dzięki temu mechanizmowi obywatele mogli liczyć na skuteczną i efektywną ochronę, którą zapewniać im powinno prawo unijne. Orzeczenia TSUE pozwalały bowiem na odpowiednią korektę i prounijną wykładnię przepisów prawa krajowego. W wielu obszarach, jak choćby prawa pracy, prawa gospodarczego, nieuczciwej konkurencji czy prawa podatkowego, były one swoistymi liniami świetlnymi, które pozwalały sądom wyklarować właściwe rozumienie prawa unijnego.

Kierując pytanie do TSUE, sądy nawiązywały z nim bezpośredni dialog, mogąc w ten sposób rozwiać swoje wątpliwości co do wykładni czy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11211

Wydanie: 11211

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament