Jak stosować wartości szacunkowe
Nie zawsze zasadne jest przyjęcie wartości historycznych jako parametru wyceny składnika aktywów bądź pasywów. W określonych przypadkach kierownik jednostki, kierując się fachowym osądem, do wyceny przyjmie szacunek.
W związku z dużą niepewnością, która towarzyszy działalności jednostek, część pozycji sprawozdania finansowego obarczona jest brakiem możliwości precyzyjnej wyceny. Kierownictwo jednostki zobligowane jest zatem do dokonania własnego osądu, na podstawie dostępnych i wiarygodnych informacji, w celu określenia dla tych składników majątkowych wartości szacunkowych oraz zapewnienia ich rzetelnej prezentacji w sprawozdaniu finansowym spółki.
Wartości szacunkowe zostały zdefiniowane zarówno w krajowych przepisach rachunkowych, jak i w ustawodawstwie międzynarodowym. Zgodnie z Krajowym Standardem Rachunkowości Nr 7 „Zmiany zasad (polityki) rachunkowości, wartości szacunkowych, poprawianie błędów, zdarzenia następujące po dacie bilansu – ujęcie i prezentacja" (KSR 7), wartości szacunkowe to przybliżone kwoty pieniężne przyjęte przez jednostkę do wyceny określonych składników aktywów lub pasywów, bądź przychodów i kosztów wobec niemożności dokładnej ich wyceny. Natomiast zgodnie z Międzynarodowym Standardem Rachunkowości Nr 8 „Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów" (MSR 8) wykorzystanie wiarygodnych oszacowań stanowi istotną część przygotowania sprawozdań finansowych i nie podważa ich poprawności, a zmiana wartości szacunkowych stanowi korektę wartości bilansowej składnika aktywów lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta