Urlop chroni przed zwolnieniem także prezesa
WŁADZE | Odwołany członek zarządu zatrudniony na podstawie umowy o pracę może w pełni korzystać z uprawnień pracowniczych. Pracodawca nie może go zwolnić z uchybieniem zasad wynikających z kodeksu pracy.
To zagadnienie, a konkretnie zakres zastosowania art. 41 kodeksu pracy, było ostatnio przedmiotem orzekania Sądu Najwyższego. Przywołany przepis przewiduje, że pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej jego nieobecności w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Zakaz ten dotyczy m.in. urlopu wypoczynkowego i chroni pracowników przed rozwiązaniem w okresie jego trwania umowy o pracę w tzw. zwykłym trybie. Jeżeli zatem w trakcie urlopu pracodawca podejmie decyzję o zwolnieniu pracownika, musi poczekać ze złożeniem mu wypowiedzenia umowy do czasu jego powrotu z wypoczynku.
Usunięcie z zarządu
Sąd Najwyższy analizował zakres zastosowania tego przepisu do członków zarządu odwołanych z pełnionej funkcji....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta