Nieobecność blokuje zmiany grafiku
Jeśli pracownik jest nieobecny w pracy z przyczyn usprawiedliwionych, pracodawca nie może zaplanować odpracowania tej nieobecności w innym czasie.
Roman Zemanek Starszy Specjalista ds. prawnych w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Opolu
- Pracuję w systemie zmianowym. W listopadzie br. miałem przepracować 160 godzin. Skorzystałem jednak w tym miesiącu z jednotygodniowej części urlopu ojcowskiego. Pracodawca ma różne pomysły co do sposobu rozliczenia czasu pracy w tym miesiącu, w tym także taki, że mam mu odpracować czas tej absencji, a za urlop ojcowski zapłaci mi „ekstra". W jaki sposób pracodawca ma mi ten miesiąc rozliczyć, aby było to zgodne z przepisami prawa pracy? – pyta czytelnik.
Kodeks pracy, odnosząc się do kwestii rozliczenia w danym okresie rozliczeniowym czasu pracy i wszelkich usprawiedliwionych nieobecności w pracy danego pracownika, np. z tytułu urlopu wypoczynkowego, choroby, urlopu ojcowskiego itp., w art. art. 130 § 3 stanowi: Wymiar czasu pracy pracownika w okresie rozliczeniowym, ustalony zgodnie z art....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta