Zakaz konkurencji uchroni przed stratami
ZOBOWIĄZANIA | Klauzulę konkurencyjną można zawrzeć zarówno z pracownikiem, jak i zleceniobiorcą czy przedsiębiorcą. Umowa może zabezpieczać interesy pracodawcy w trakcie jej trwania, jak i po rozstaniu. Dochodzenie roszczeń z tego tytułu ułatwi kara umowna.
Ważnym dla pracodawcy narzędziem do zabezpieczenia swoich interesów jest zawarcie z pracownikiem – w miarę możliwości – umowy o zakazie konkurencji w trakcie trwania stosunku pracy, jak również po ustaniu zatrudnienia. Często określa się ją jako klauzulę konkurencyjną. Istotą tej umowy jest to, że pracownik nie może podjąć żadnej działalności, która byłaby konkurencyjna względem pracodawcy. Chodzi o taką aktywność zawodową – podjętą na podstawie umowy cywilnoprawnej, w ramach etatu czy własnej działalności – która naruszałaby interes pracodawcy.
Zakaz konkurencji został uregulowany w art. 1011 – 1014 kodeksu pracy. Rozgranicza on zakaz obowiązujący w czasie trwania stosunku pracy oraz po jego ustaniu.
Koniecznie na piśmie
Klauzulę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta