Mobbing: pozorne narzędzie ochrony pracownika
Prawdziwe zagadki to te, na które nigdy nie dostaniemy w pełni wiarygodnej odpowiedzi.
Na przykład gdy myślę o chorobach psychicznych lub o dewiacjach rozlewających się po nowoczesnych społeczeństwach, zadaję sobie pytanie, czy rzeczywiście z naszą duszą, czyli głową, jest tak dużo gorzej, niż było kiedyś, czy też bardziej się o tę duszę troszczymy, stąd wykrywamy więcej przypadków odstępstw od normy.
Tak samo myślę o mobbingu, w ramach prawa pracy i poza nim. Nie wiem, czy to zjawisko jest rzeczywiście produktem naszych czasów, czy może następstwem naszej zmienionej wrażliwości w tej sprawie.
Jakby nie było, faktem jest, że współcześnie nauczyliśmy się bardzo wiele sytuacji oceniać pod kątem naruszenia godności pracownika i kojarzyć je z mobbingiem. Nie sposób nie docenić tego zjawiska, choć lepiej byłoby, gdyby pracodawcy wykazywali troskę o jakość stosunków pracowniczych sami z siebie, a nie wskutek groźby. Nauka o rozwoju moralnym społeczeństw wskazuje jednak, że wzrost wolumenu dobra w populacji, by ująć to moralistycznie, rzadko kiedy przebiega bez przymuszającej interwencji Państwa.
Stąd usankcjonowanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta