Dwa oblicza pracy zdalnej
Do uznania pracy świadczonej spoza firmy za telepracę konieczna jest jej regularność. Gdy ma ona miejsce incydentalnie, stanowi nieuregulowaną formę pracy zwaną home office.
Nie każda praca wymaga codziennego porannego wstawania i przychodzenia do biura. Istnieje wiele czynności, które pracownicy mogą – za zgodą przełożonego – wykonywać w domu. Mają do wyboru świadczenie telepracy lub tzw. home office.
Telepraca
Zatrudnianie pracowników w formie telepracy jest znane od dawna. Pojęcie telepracy zostało uregulowane w kodeksie pracy. Według definicji w art. 675 k.p. jest to regularne wykonywanie pracy poza zakładem pracy, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej, w rozumieniu przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną. W szczególności chodzi o pocztę elektroniczną lub też specjalnie przystosowany do tego system administrowany przez pracodawcę.
Osobie zatrudnionej w takich warunkach przysługują wszystkie prawa i obowiązki, które dotyczą pozostałych pracowników tego pracodawcy, w tym w szczególności prawo do równego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta