Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zatarte kary porządkowe mogą uzasadnić zwolnienie

06 grudnia 2018 | Kadry i Płace | Sebastian Kryczka

TRYB | Naruszenia porządkowe, których dopuścił się pracownik, mogą stanowić przyczynę rozwiązania z nim umowy o pracę. Nie ma znaczenia, że z jego akt osobowych usunięto już odpisy zawiadomień o ukaraniu.

 

W razie nałożenia na pracownika kary porządkowej, pracodawca musi umieścić w jego aktach osobowych odpis zawiadomienia o ukaraniu. Odpis ten usuwa po roku nienagannej pracy. Jednak okoliczności wymierzenia kary, ogólne wrażenie i ocena pracownika pozostają w pamięci pracodawcy.

Jeśli pracownik wielokrotnie dopuścił się uchybień porządkowych, za co był karany, i nie rokuje poprawy, pracodawca może chcieć zakończyć z nim współpracę. W takiej sytuacji nie ma przeszkód, aby przedmiotem uzasadnienia wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony była nałożona kara porządkowa, której odpis znajduje się w aktach osobowych i okoliczności z nią związane.

Czyste akta

Problem pojawia się w przypadku, gdy kary uległy zatarciu. Powstaje wówczas wątpliwość, czy fakt wielokrotnego karania pracownika w przeszłości wolno brać pod uwagę w przypadku podejmowania decyzji o rozwiązaniu umowy i czy pracodawca może skutecznie podnosić...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11224

Wydanie: 11224

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Reklama

Zamów abonament