Zarząd sukcesyjny – skutki podatkowe
Nowe przepisy mają ułatwić sukcesję biznesu przedsiębiorcom prowadzącym działalność w formie jednoosobowych działalności gospodarczych, jak również wspólnikom spółek cywilnych. W listopadzie 2018 r. weszła w życie ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej.
Niewątpliwie, dotychczasowy stan regulacji stanowił przeszkodę dla kontynuacji prowadzenia biznesu, zarówno w przypadku śmierci przedsiębiorcy, jak i zaistnienia zdarzeń o charakterze losowym. Trudności pojawiały się także w związku z niedostatecznym uregulowaniem kwestii sukcesji podatkowej.
Nowa kategoria podatnika
Istotną zmianą jest wprowadzenie do ustaw podatkowych pojęcia „przedsiębiorstwo w spadku" oraz uznania je za podatnika. Przedsiębiorstwo w spadku jako masa majątkowa, w przypadku ustanowienia zarządu sukcesyjnego, będzie zarządzane przez zarządcę sukcesyjnego.
Ciągłość funkcjonowania przedsiębiorstwa w spadku na gruncie ustaw podatkowych ma zapewnić umożliwienie posługiwania się przez nie numerem NIP przysługującym zmarłemu przedsiębiorcy. W praktyce oznacza to, że NIP przedsiębiorcy zostanie przeniesiony na przedsiębiorstwo w spadku i wygaśnie dopiero z momentem wygaśnięcia zarządu sukcesyjnego. Jeżeli do ustanowienia zarządu sukcesyjnego w efekcie nie dojdzie, wówczas NIP wygaśnie wraz z upływem terminu do jego ustanowienia.
Konstrukcja przedsiębiorstwa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta