Globalne aspiracje ORLENU
Do koncernu należą zakłady i firmy w Polsce, Czechach, Niemczech, Kanadzie i na Litwie. Zajmują się m.in. produkcją paliw, chemikaliów, prądu, ciepła, nawozów, sprzedażą detaliczną i wydobyciem. Eksport realizują do ponad 90 krajów. tekst powstał we współpracy z PKN ORLEN
Grupa PKN ORLEN systematycznie zwiększa skalę działalności, co m.in. znajduje odzwierciedlenie w rosnącej roli jej firm zależnych i aktywności prowadzonej poza macierzystymi zakładami w Płocku. W tym kontekście przede wszystkim należy pamiętać o przejęciach rafinerii w Czechach i na Litwie, które spowodowały, że koncern stał się w swojej branży liczącym się graczem europejskim.
Kluczowe rafinerie
PKN ORLEN kontrolny pakiet akcji czeskiego Unipetrolu nabył w maju 2005 r., a w październiku 2018 r. stał się jedynym właścicielem firmy. Należą do niej dwie rafinerie. Jedna o mocach przerobowych 5,4 mln ton ropy rocznie w Litvinovie, a druga o zdolnościach 3,3 mln ton w Kralupach. Dzięki nim grupa ma silną pozycję w regionie nie tylko w produkcji paliw, ale i petrochemikaliów. Do Unipetrolu należy też firma Spolana, jedyny tamtejszy producent polichlorku winylu i kaprolaktamu. W 2018 r. płocki koncern ulokował w Czechach prawie jedną trzecią wartości inwestycji całej grupy – jego wydatki nad Wełtawą sięgnęły 1,4 mld zł. W tym roku będą nieco mniejsze, co związane jest z końcowym etapem realizacji sztandarowego projektu.
W maju 2006 r. PKN ORLEN zawarł umowę w sprawie przejęcia kontrolnego pakietu akcji litewskiej rafinerii Mażeikiu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta