Akademikowi pionierzy zgarną premię
Mieszkania dla studentów to jeden z rodzajów „nieruchomości alternatywnych", którymi coraz częściej interesują się fundusze. W naszym kraju rynek dopiero się tworzy – na czym też można zarobić.
Biurowce, galerie handlowe, magazyny i hotele – to klasy nieruchomości komercyjnych, które najczęściej wybierają inwestorzy. Część graczy lokuje także w sektory niszowe, ale z potencjałem. Według ekspertów firmy CBRE najatrakcyjniejszymi „alternatywnymi nieruchomościami" w Polsce wydają się prywatne akademiki.
Wartość inwestycji w student housing na świecie w latach 2015–2017 wyniosła po 14–15 mld euro (60–65 mld zł). Podobnie ma być w tym roku, przy czym gros przypada na USA i Wielką Brytanię.
Strukturalny niedobór
– Rosnąca liczba studentów na najlepszych uniwersytetach w kraju, zwiększająca się dostępność kursów w języku angielskim, niskie koszty życia i łatwość w znalezieniu zatrudnienia będą napędzać popyt na zakwaterowanie w jednostkach o dobrym standardzie, które w Polsce stanowią jedynie 3 proc. zasobów. Potencjał jest zatem ogromny – mówi Paweł Rudiak, starszy konsultant w dziale rynków kapitałowych CBRE.
Z badań firmy wynika, że niedobór miejsc w akademikach względem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta