Podziwiany mimo katastrof
Szpalery banerów z Rembrandtem przed pałacem królewskim w Amsterdamie obwieszczają, że trwa jego rok.
Holandia ogłosiła go dla uczczenia 350. rocznicy śmierci jednego z największych mistrzów malarstwa. Jubileuszowe wystawy w Amsterdamie, Hadze, Lejdzie odbywać się będą przez cały 2019 r. Najważniejszą z nich „All the Rembrandts" w słynnym Rijskmuseum w Amsterdamie już można oglądać. Przedstawia największą na świecie kolekcję dzieł artysty, zgromadzoną przez amsterdamską placówkę, udostępnioną w pełni po raz pierwszy. To 22 obrazy, 60 rysunków i ponad 300 grafik.
Imponującą ekspozycję otwiera sala z ekspozycją zatytułowaną „Patrząc w lustro" z autoportretami artysty. A kolejne części to: „Rodzina jako modele", „Wewnątrz i wokół domu", „Przyjaciele, sąsiedzi, luminarze", „Wędrując po Amsterdamie i wokół niego", „Historie z Biblii", „Intymność", które odpowiadają tematom podejmowanym przez malarza.
Oczywiście, nie jest to jeszcze kompletny Rembrandt. Jego ogromną spuściznę szacuje się na ok. 350 obrazów, 700 rysunków i 314 akwafort, więc aby obejrzeć inne słynne dzieła, trzeba by pojechać też do Londynu, Paryża, Drezna, Petersburga, Wiednia, Nowego Jorku. A w Krakowie zobaczyć burzowy „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem", obecnie prezentowany w oddziale Muzeum Narodowego – Europeum. Zaś w Warszawie na Zamku Królewskim dwa świetne portrety: „Uczony przy pulpicie" i „Dziewczyna w ramie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta