Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Giełdowe firmy odkrywają karty

25 kwietnia 2019 | Moje pieniądze
Większość firm, które w ostatnich miesiącach ogłosiły prognozy finansowe, oczekuje poprawy przychodów i wyników operacyjnych w 2019 r.
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa
Większość firm, które w ostatnich miesiącach ogłosiły prognozy finansowe, oczekuje poprawy przychodów i wyników operacyjnych w 2019 r.

Spółki, które decydują się na publikację prognoz finansowych, mogą liczyć na przychylność akcjonariuszy. Jacek mysior

Na warszawskiej giełdzie można znaleźć spółki, które chętnie dzielą się swoimi prognozami odnośnie do przyszłych wyników finansowych. Niestety, ich grono z roku na rok coraz bardziej się kurczy. – Istnieje wiele przyczyn, dla których spółki giełdowe nie decydują się na publikacje prognoz wyników. Głównym czynnikiem jest niestabilność otoczenia zewnętrznego. Dynamicznie zmieniające się warunki rynkowe utrudniają trafne przewidywanie. Inną przyczyną mogą być czynniki wewnętrzne – wiele spółek nie ma jeszcze precyzyjnie określonych działań na 2019 r. (np. możliwe przejęcia, nowe inwestycje), co znacząco utrudnia publikacje prognoz. Z tego powodu można zauważyć prawidłowość, że podmioty działające w stabilnych branżach, niepodejmujące znaczących inwestycji częściej publikują prognozy wyników – zauważa Tomasz Wyłuda, dyrektor biura doradztwa inwestycyjnego Credit Agricole.

Dodatkowa wartość prognoz

Spółki, które mimo wszystko decydują się na publikację prognoz, mogą za to liczyć na przychylność akcjonariuszy. – Przedsiębiorstwa, które komunikują się lepiej z rynkiem, są bardziej przewidywalne i cechują się mniejszym ryzykiem. Niższe ryzyko inwestycyjne powoduje, że takie podmioty powinny być wyżej wyceniane przez inwestorów niż te, które mają problem z komunikacją z rynkiem – wskazuje analityk....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11340

Wydanie: 11340

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament