Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto skorzysta na bionicznej trzustce

25 kwietnia 2019 | Nauka | Małgorzata Kaferska-Łysek

Transplantologia nie jest w stanie rozwiązać problemów pacjentów z zaawansowaną cukrzycą – mówi prof. Michał Wszoła, chirurg transplantolog, twórca projektu biodrukowania 3D bionicznej trzustki.

Czym się różni bioniczna trzustka od sztucznej?

Prof. Michał Wszoła: Koncepcja bionicznej trzustki wywodzi się z transplantologii, odtwarzamy żywy narząd, który zastąpi funkcję produkcji hormonów prawdziwej trzustki.

Natomiast sztuczna trzustka to urządzenie mechaniczne. Wiele firm produkujących najnowocześniejsze pompy insulinowe nazywa je sztuczną trzustką. Najbliższe temu określeniu są pompy dwuhormonalne, czyli takie, które w sytuacji zbyt wysokiego poziomu cukru podają insulinę, a przy niedocukrzeniu – glukagon. Pompy działają na zasadzie algorytmu matematycznego, który wskazuje, kiedy i ile w danej sytuacji podać insuliny lub glukagonu. Algorytm jest cały czas udoskonalany, by jak najlepiej imitować działanie prawdziwej trzustki, jednak trzeba sobie zdawać sprawę z ograniczeń urządzenia mechanicznego, które na obecnym etapie są nie do przejścia.

Jakie to...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11340

Wydanie: 11340

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament