Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przyszłe zdarzenie może być powodem zwolnienia

11 lipca 2019 | Kadry i Płace | Sebastian Kryczka

Wypowiadając umowę bezterminową, pracodawca może się powołać na przyczynę, która jeszcze nie nastąpiła. Musi jednak mieć pewność, że ziści się ona w nieodległej przyszłości.

Umowa o pracę na czas nieokreślony jest uznawana za najbardziej stabilną formę zatrudnienia. Jeżeli bowiem nie występują szczególne okoliczności uzasadniające jej rozwiązanie w trybie natychmiastowym, to można to zrobić wyłącznie na podstawie porozumienia stron lub za wypowiedzeniem. Przy czym, o ile pracownik składając wypowiedzenie nie musi się tłumaczyć, to pracodawca już tak. Może je złożyć wyłącznie wtedy, gdy wskaże konkretny i rzeczywisty powód, który uzasadnia rozwiązanie umowy. Problem w tym, że przepisy nie wskazują, jak oceniać, czy dana przyczyna faktycznie jest na tyle doniosła, że stanowi wystarczającą podstawę do wypowiedzenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11403

Wydanie: 11403

Spis treści
Zamów abonament