Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Europa za mało korzysta z badań

11 lipca 2019 | Ekonomia | Jeremi Jędrzejkowski
źródło: Matthias Baus Photographie (Stuttgart)

Europejscy naukowcy zwykle dużo publikują, ale nie mają wynalazków czy patentów – mówi Ingmar Hoerr z CureVac.

 

Jest pan doradcą Komisji Europejskiej w dziedzinie innowacji. Czy w pana opinii jesteśmy w Europie innowacyjni, jak np. pod tym względem młodzi Europejczycy wypadają w porównaniu choćby z młodymi Amerykanami?

Myślę, że Europa jest świetna w badaniach. Niemcy są naprawdę dobre, ale sądzę, że w Polsce jest podobnie. Mamy dobre uniwersytety z długą tradycją prowadzenia badań i dokonywania odkryć.

Ale problemem w Europie jest doprowadzenie tych badań, danych i innowacji do następnego kroku: myślenia o produktach, o rynku, o tym, jak stworzyć wartość z tego, co zostało odkryte. Zazwyczaj europejscy naukowcy dużo publikują, ale nie tworzą wynalazków czy nie zgłaszają patentów. Dlatego należy zachęcać ich do zastanowienia się, co zrobić z wynikami ich badań. Może warto pracować nad stworzeniem nowego produktu lub technologii i ich wprowadzeniem na rynek. I chodzi mi tu nie tylko o sektor biotechnologiczny, ale również o prace dotyczące choćby energii, nowych technologii czy zmian klimatu.

Co radziłby pan młodym ludziom, którzy chcą zrobić coś nowego, zmienić świat?

Po pierwsze trzeba się zastanowić, co chcemy osiągnąć. Kiedy byłem naukowcem, zajmowałem się badaniami, bo wszyscy tak robili, wszyscy publikowali wyniki. A kiedy zobaczyłem, że wyniki moich badań sugerują, że można użyć RNA do produkcji białek w ludzkim...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11403

Wydanie: 11403

Spis treści
Zamów abonament